Tyrannosaurus rex („tyranský, královský ještěr“) byl jedním z největších masožravých dinosaurů (teropodů) a zároveň jedním z největších suchozemských predátorů všech dob. Přesto, že ztratil primát největšího dravého dinosaura, svou tělesnou stavbou patřil k nejmohutnějším a nejnebezpečnějším. Žil před asi 68-65 miliony let (na konci křídové periody druhohorní éry) na území celého západu dnešních Spojených států amerických. Nedávný nález[1] však ukazuje na fakt, že tento rod mohl jiným druhem existovat již o několik milionů let dříve. Dnes je tento druh zřejmě nejznámějším dinosaurem vůbec.
Velikost
Největší dosud objevený exemplář, zvaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,8 metru a vážil za živa asi 6,5 tuny. Jde zároveň o nejlépe zachovanou kostru tohoto dinosaura, kompletní z více než 90%. Některé objevy izolovaných kostí však svědčí o ještě větších jedincích. V současnosti je odborně zkoumán jedinec tohoto rodu (známý pod přezdívkou C-rex, C. rex nebo Celeste), který je podle informací paleontologa Jacka Hornera o celých 10% větší než Sue. Odhaduje se, že největší tyrannosauři mohli dosahovat délky kolem 14 metrů a hmotnosti 7,5 tuny (nejvyšší odhad je dokonce 9 tun), čímž by překonaly karcharosauridní teropody(např. Giganotosaura. Nejdelší dosud objevená lebka je dlouhá rovných 150 cm se zuby dlouhými až 28 cm (MOR 008 v Museum of the Rockies; Bozeman, Montana).
Tyrannosaurus patřil k dominantním dravcům svrchnokřídových ekosystémů. Podle výzkumů mozkové dutiny lebky měl výborný čich a zrak, a dokázal tak aktivně vyhledávat potravu, kterou zřejmě tvořili především rohatí a ptakopyskatí dinosauři, intelignčně na tom nebyl nejlépe, přesto měl EQ přiblížně 2,5krát vyšší než Krokodýl. Vzhledem k silným nohám se pravděpodobně pohyboval na svou velikost velmi rychle (snad až kolem 40 km/h) a dělal při běhu kroky dlouhé až 5,6 metru (velikost největší objevené stopy byla 86 cm). Rychlost byla u tohoto teropoda kalkulována již mnohokrát a různé fundované předpoklady mají rozmezí od 15 km/h až po 75 km/h. V roce 2007 byla publikována další studie, která přichází s výsledkem maximálně 29 kilometrů za hodinu (18 mil/h), což je v poměru k dané hmotnosti zvířete (přes 6 tun) stále dosti vysoká rychlost.[2]
Síla stisku čelistí Tyrannosaura byla vzhledem k mohutným úponům pro čelistní svalovinu na lebce zřejmě enormní. Při jednom pokusu bylo vypočteno, že dospělý jedinec mohl mít sílu stisku mezi 50 až 80 kN.[3] Jeho čelisti k tomu byli také více neř dobře přizpůsobeny. Tyrannosaurs měl na rozdíl od většiny teropodů srotlé nasální kůstky a celkově mohutnější lebku. Jeho lebka byla velmi pevná a dokázala vydrřet obrovské nárazy, které by jiným teropodům při souboji(i těm s větším než Tyrannosaurs) rozdrtily lebku .Samozřejmý je také předpoklad, že Tyrannosauři byli teplokrevní a jejich mláďata možná měla pernatý pokryv těla.
Do dneška bylo objeveno již více než 35 koster tohoto obřího dravého dinosaura. Tyrannosauři dospívali asi v 18 letech a dožívali se věku nejspíše kolem 30 let (tento rod již známe podle různých věkových stadií). Největší známý jedinec „Sue“ se dožil údajně asi 28 let. Kritickým obdobím života přitom byl věk 14-20 let, kdy ještě nedospělí jedinci museli bojovat o potravu s dospělými kusy, i když podle nálezu jeho příbuzného, albertosaura, je zřejmé, že tyrannosauři žili v rodinných smečkách, kde se dospělí starali o mláďata, a společně s nimi i lovili.
V kanadském Saskatchewanu byl objeven také dvoulitrový fosilizovaný trus (koprolit) patřící zřejmě tomuto teropodovi[4].
.
Objev
První pozůstatky tohoto obřího teropoda byly objeveny již roku 1874, nebyly však správně rozeznány. První již rozeznané fosílie pak byly objeveny ve východní Montaně 12. srpna roku 1902[5] (je však uváděn i Wyoming, kde některé fosílie nalezl Barnum Brown) již v roce 1898, popsán byl pak 5. října roku 1905 paleontologem Henrym F. Osbornem. Místem objevu byl dnešní Hell Creek State Park v souvrství Hell Creek nedaleko současné přehradní nádrže Fort Peck. V roce 1908 byl pak nedaleko Brownem objeven další jedinec, ještě lépe zachovaný. Oba exempláře byly v roce 1915 zrestaurovány a vystaveny v Americkém přírodovědeckém muzeu v New Yorku. Stáří fosílií se pohybuje mezi 68 a 65,5 miliony let. Nejblíže příbuzným rodem je zřejmě asijský Tarbosaurus, podle některých autorů dokonce jiný druh tyrannosaura. Blízce příbuzné jsou také menší severoamerické rody Albertosaurus, (zejména) Daspletosaurus a Gorgosaurus. Podle názoru většiny paleontologů je dříve samostatný rod Nanotyrannus pouze nedospělým exemplářem tyrannosaura.
Rekordy
Tyrannosaurus byl až do poloviny 90. let považován za největšího dravého dinosaura vůbec a tuto „slávu“ si prodloužil i díky úspěšnému filmu Jurský park z roku 1993. Ve stejném roce byl však v Argentině objeven a o dva roky později i popsán ještě větší teropod, Giganotosaurus carolinii, který byl dlouhý až necelých 14 metrů a vážil zřejmě přes 8 tun. Jeho lebka byla dlouhá možná až 195 cm. Jsou nicméně známy další fosílie tyrannosaura, které ukazují na ještě větší jedince tohoto rodu (než je „Sue“ a také než je Giganotosaurus), takže neoficiální titul největšího teropoda všech dob se možná v budoucnu vrátí do jeho držení. Některé izolované kosti svědčí o jedincích dlouhých přes 14 metrů a vážících kolem 9 tun. V současnosti je však za největšího dravého dinosaura vůbec považován Spinosaurus, kterého by však ani největší Tyrannosauři s vyskou pravděpodobností nepřekonaly, jelikož se u Spinosaura odhaduje až 17-ti metrová délka.
Izolovaný protein
Kostra tyrannosaura rexe
Již v roce 1993 byl poprvé izolován fragment „měkké tkáně“ ze stehenní kosti tyrannosaura. V roce 2005 a také 2007 oznámila americká paleobioložka Mary Schweitzerová, že se jejímu týmu podařilo extrahovat strukturální protein kolagen ze 68 milionů let staré stehenní kosti tohoto teropoda. Již dříve přitom byly objeveny sférické struktury mající vzhled červených krvinek a jakési kolagenní částice. Rekord však stále drží protein extrahovaný v roce 1991 ze 150 milionů let starých fosílií seismosaura. Podle vyjádření Schweitzerové se tyrannosauří protein svým typem podobá mnohem více ptačímu proteinu, což opět dokazuje blízkou příbuznost ptáků a dinosaurů[6].
Reference
…ed7a_tyranosaurus.jpg
i.lidovky.cz/…/
400 x 333
hnůj
(jj, 10. 1. 2015 16:27)