Chov Gekončíka nočního v zajetí
Terárium
Gekončíky chovám v teráriích 100 x 50 x 50 ( D x Š x V) Zadní stěna je vytvořena z vytvarovaného polystyrénu na kterém je následně naneseno několik vrstev cementu s Duvilaxem a ve finální verzi natřeno Duvilaxem s křemičitanovým pískem, který se běžně prodává v potřebách pro teraristy. Výsledně působí stěna jako část pískovcové skály na které jsou uměle vytvořené terásky. Na zadní straně je umístěn větrací otvor, aby měli gekoni dostatek čerstvého vzduchu a nepřehřáli se. Gekončík je rád, když si může vlézt, kam se mu chce. Proto je dobré umístit mu do terária hodně úkrytů třeba z obráceného květináče s vytvořeným otvorem, obrácenou kokosovou skořápku a nebo třeba umělé imitace skály, které se hojně prodávají ve zverimexech a ostatních obchodech se zvířaty, nebo na internetových stránkách výrobců. Musíme mít hlavně na paměti, že úkryty musí být nejen hezké a estetické ale hlavně pro zvíře bezpečné. Do každého úkrytu musíme mít bezproblémový přístup, abychom moli zvíře kdykoliv zkontrolovat. Nikdo z nás by přeci nechtěl svého miláčka zachraňovat zpod hromádky kamení. Živé rostliny napomáhají udržet vhodné klima a poskytují zvířeti úkryt a stín. Příliš je ale nedoporučuji, jelikož je velmi těžké udržet je na živu a zvířata je stejně jednou zničí. O moc výhodnější je do terária umístit rostliny umělé, sice jsou dražší ale zase vydrží a stačí je jednou za čas omýt teplou vodou. Dále je vhodné terárium 2x týdně rosit vodou a to v době kdy se vypíná světlo.
V každém teráriu mám umístěné 3 glazurované misky různých průmětů:
- První miska je na vodu - průměr cca 10cm, hloubka cca. 2cm
- Druhá na minerální směs - průměr cca 5cm, hloubka cca. 2 cm
- Třetí je na moučné červy - průměr cca. 5cm, hloubka cca. 3cm.
![]() |
Trio misek v teráriu |
Osvětlení
Do terárií lze nainstalovat zářivku, ale není to nutností, já osobně ji nepoužívám. Terárium mám umístěné v blízkosti okna takže není potřeba. Doporučuje se ji používat jen v hodně tmavých místnostech, kde je nedostatek světla a zvíře by tím pádem nevědělo kdy je den a kdy noc.
Vytápění
Terárium vytápím topným kamenem, který je puštěný 24 hodin denně a vypínám ho jen při zimování. Mimo kámen používám 25W žárovku umístěnou v obráceném květináči cca. 25cm nad teráskou na které se mí chovanci velice rádi vyhřívají, nebo se tam spíše válejí jak prasátka…:o) V nádrži by měl vzniknout teplotní gradient - po zdrojem tepla až 35?C, u země 25?C. Zvíře si samo najde ideální místo. V noci může teplota klesat všude až ke 20?C. Je dobré umístit terárium tak, aby bylo v klidové zóně pokoje a zvíře nic nerušilo.
Přísun vody
V nádrži mám umístěnou keramickou glazurovanou misku pod květináče o průměru cca 10cm a výšce cca 2 cm. Je nutné měnit vodu minimálně jednou denně a při každé výměně vody misku řádně vyčistit.
Krmení
Dospělé gekony krmím pět dní v týdnu. Není dobré nechávat gekony přežírat. Občas neví kdy mají dost, takže dva dny v týdnu nekrmím. Dospělec sežere při krmení 2 - 4 cvrčky. Gekonům dopřávám co možná nejbohatší stravu:
- Cvrčky
- Sarančata
- Šváby
- Jednodenní holátka myší
- Potemníky moučné
- Potemníky brazilské
S moučnými červy se to nesmí přehánět - při dlouhodobějším užívání mohou způsobit zažívací problémy. Veškeré cvrčky je třeba obalovat v práškových vitamínech. Já používám směs drcených sépiových kostí (Které se před použitím musí několikrát převařit protože obsahují moc soli, která by zvířatům mohla ublížit.) + rozdrcené vaječné skořápky + Robotan - H. Někteří jedinci přijímají i smetanové krémy, med a hodně zralé měkčí ovoce, s tím ale nemám zkušenosti. Na jaře a v létě doporučuji vyrazit na louku a nachytat kobylky, které se chytají poměrně snadno. V zimě je to ovšem problém, a proto je zvíře odkázáno na hmyz který si sám chovám, nebo při nedostatku kupuji ve zverimexech a nebo objednávám u velkochovatelů. Zvíře též potravu vylučuje. Je dobré veškeré zbytky potravy použité i nepoužité odklízet a alespoň jednou týdně vyčistit veškeré znečištěné zařízení terária.
![]() |
![]() |
Cvrček banánový (stepní) | Šváb argentinský |
![]() |
![]() |
Jednodenní myší holátka | Potemník moučný |
![]() |
|
Potemník brazilský |
Rozlišení pohlaví
S rozlišením pohlaví nebývá u gekončíků složité. Při správné výživě a teplotě při výchově mláďat se dá pohlaví rozeznat již kolem 3-4 měsíce věku chovance. Všeobecně bývají samci větší a zavalitější než samice. Samec má řadu preanálních pórů a vystouplá pouzdra hemipenisu u kořene ocasu. Jsou to takové dvě malé kuličky v pouzdře za kloakou. Kvůli tomu má také zduřelý kořen ocasu. Tyto znaky samice nenesou.
![]() |
![]() |
Samec | Samice |
Zimování
Samotnému páření předchází zimování, které lze simulovat nejlépe v podzimním nebo zimním období po dobu jednoho až tří měsíců. Zajistíme to tak, že po tuto dobu nebudeme v teráriu zapínat žádný zdroj tepla. Teplota tím klesne na pokojovou a gekončíkům se tím zpomalí jejich metabolismus, takže nebudou tak aktivní ale budou nám pěkně přibírat na váze a zakulacovat se. Budeme ale předkládat stále potravu jako jsou cvrčci, švábi a mouční červi. Myším holátkům se vyhneme a nekrmíme jimi. Musíme zajistit také dostatek vody. Je však nutné pozorovat zdravotní stav chovanců a při viditelném úbytku na váze ukončit toto zimování. Stačí tak učinit jen pro daného jedince a ostatní můžou odpočívat v klidu dál. V tomto období si odpočinou hlavně samice, které naberou dostatek energie na páření a snášení vajec v nadcházející sezóně. Jakmile budeme chtít zimování ukončit pozvolna začneme teplotu zvyšovat a to je potom úspěšným startérem pro rozmnožování. Já začínám zimovat v první polovině listopadu a končím na konci ledna.
Rozmnožování
Nadchází po zimování, hned jakmile zvýšíme teplotu v teráriu. K páření připouštím samice nejdříve v době kdy dosáhnou hmotnosti min 45g. Tímto se vyhneme zbytečnému přetěžování samiček a minimalizujeme možnost problému při nebo po snůšce. Obvykle se mi gekončíci začínají pářit na konci ledna a začátku února. Nelekněte se když samec začne jak o život vrtět ocáskem a začne na samici dorážet - je to součástí páření a není čeho se bát. Samec se při samotném aktu zakousne samičce za krk , podsune ocasem pod ní a dojde k samotnému aktu započetí: Celá akce trvá jen pár sekund, ale za to se opakuje několikrát po sobě a v průběhu celého roku kromě zimování.
![]() |
![]() |
Páření klasicky zbarvených gekončíků | A takhle se vyrábí gekončíci formy Hypo :-) |