Chov Chameleona
Tento druh chameleona žije na Arabském poloostrově a na Jemenu. Žije ve větvích akácií a nasukulentních keřích, v nadmořské výšce až 2200m.n.m.. Samci dosahují délky až 64cm, samice jen asi 45cm. Chameleon Jemenský je velice žravý, nemůže si pomoct, vinou svého krátkého střeva tráví jen velice nedokonale. Požírá prakticky vše, co se hýbe, až do velikosti čtyřtýdenní myši.
V teráriu se dá chovat i pár, za předpokladu dost velkého terária (120x100x100), jednotlivce stačí chovat v teráriu o rozměrech (120x70x50). V jednom teráriu nikdy nechováme dva samce. Jako každý chamelon, je i chameleon Jemenský spíše samotářský, ale jak se říká výjimka potvrzuje pravidlo. Začínající chovatelé si většinou vybírají právě tohoto chameleona, protože není tolik náročný na chov jako jiné druhy. Pro zkušenější chovatele je tu např. Chameleo Gracilis(chameleon štíhlý) a monoho dalších. Ještě podotýkám, že ostatní druhy se dost těžko shánějí. No, k základním informacím asi vše, takže jdeme na to podstatné.
Potrava
Chameleon Jemenský je velice žravý. Krmí se většinou cvrčky, a potom doplňkově vším co doma a na zahradě najdeme a chytíme. Doporučuji občas jídelníček trochu obměnit, já mu občas koupím odměrku moučných červů a to mu vystačí tak na týden. Také si musíte dát pozor na mladé chameleony (tak do stáří devíti, desíti měsíců), protože sami nedokáží rozpoznat kdy mají dost a snadno se přejí. Dospělí chameleoni už vědí kdy mají dost. Cvrčky je možno koupit ve zverimexu, nebo chovat doma. Chov cvrčka je snadný, ale velice nepraktický, nevím jestli se to vůbec vyplatí. Já osobně cvrčky kupuju právě od jednoho z chovatelů. Mláďata je nutné krmit denně, dospělému pak stačí dát i obden. Obecně by velikost cvrčka neměla přesáhnout 3/4 jeho hlavy, ale už se mi stalo,že se ke mě dostali i větší a taky si snima poradil. Napájení, je velice důležité. Rosit terárium (mláďatům i 3xdenně dospělým stačí 1x). Rosením však Vašeho miláčka určitě neuspokojíte natolik, že by potom už neměl žízeň, takže se musí napájet přímo, a to se dělá tak že se mu kape voda přímo do tlamy.
Ve většině případů stačí kapat kousek od něj a přijde se sám napít.
Chameleoni se také dají velice snadno naučit,aby chodili pít do misky.
Ale POZOR mladí jedinci se můžou snadno utopit,nejlepší je dát do
misky kamen po kterým v případě nehody vylezou. Důležité je také,
aby se voda,dostatečně často měnila.
Terárium
Pro chov jednotlivce postačí terárium ve velikosti 80x70x150 cm.
Vyhříváme na 28-35 stupňů>v noci teplotu snížíme na 22 stupňů. Mladým chameleonům rosíme několikrát denně, nejen kvůlizvyšování vlhkosti, ale také proto, že chameleoni pijí vodu, kterou slízávají z listů rostlin. Do terária je vhodné umístit keramickou nádobu s vodou, třebaže z ní pijí málokdy.
Do terária je vhodné umístit žárovku která je vhodná pro vytápění a ideální způsob je napojit ji natermostat, který v teráriu udržuje standardně 30 stupňů, UV zářivku (k dostání více druhů) a o vhodnosti seporadit v příslušné akvaristice. Žárovku je nutné umístit tak aby se váš chameleonek nemohl popálit(prodávají se i různé kryty). Dle financí je možné jako vhodný kryt použít i obrácený květináč.
Chameleonkovi se snažíme terárium alespoň co nejvíce přizpůsobit přirozenému prostředí proto je dobrédo terária umístit dostatek větví (např. kudrnatou vrbu, ibišek, fikus benjamin, různé voděnky např.scindapsus).
Pozadí lze vyrobit z korku, z kůry nebo z polystyrenu. (Záleží na každého fantazii a dostupných financí).
Jako podklad je vhodné použít rašelinu s pískem v poměru 2:1 nebo také kokosovou drť.
Dohlédneme na to aby bylo terárium dobře větrané a abychom tím zajistili cirkulaci vzduchu.
Terárium je nejvhodnější umístit na klidné a pokud možno vyšší místo aby měl chameleonpřehled nad celou místností.
Chov
Ještě než si koupíte chameleonka, musíte si uvědomit, že to není klasický domácí mazlíček jako pes nebo kočka. Je to zvíře samotářské a velice náladové, povaha se liší u každého jedince. V praxi platí pravidlo, že čím méně přijdete s chameleonem do styku tím lépe pro něj. Stává se poměrně často, že si chameleoni na majitele zvyknou. Když zvířeti nic nechybí tak má světle zelenou barvu s příčnými pískově žlutě pruhy. Když má strach nasadí tmavé puntíky, a když se cítí ohroženo nebo mu je opravdu zle je hnědé, až černé se žlutými puntíky. Ovšem zbarvení se také mění podle prostředí, takže když chama dáte na černý koberec a on zčerná, tak se hned nelekejte, že umírá. :) Terárium by mělo být umístěno tak, že cham bude mít možnost vylézt nad úroveň vašich očí, ale to obyčejně bývá dost obtížné. Vylézt nahoru se bude snažit tak či tak. Strach dává najevo kýváním těla a výhružným syčením. Dávejte si pozor, když se bude cítit ohrožený, tak vás může kousnout, ale nestává se to. Ale když už ano, tak vám musím říct, že chameleoni mají velice dobrý stisk. Ale nijak zvlášť to nebolí.
chameleon.jpg
Komentáře
Přehled komentářů
http://www.ermail.cz/link/NX7YA2jTVVYeAcjalClNNCYXNNmCYjTT
Terarium
(Denis, 1. 4. 2012 19:53)
Já furt hledám rozměr teraria 120x70x50 ale nikde ho nemaji nevite kde ho seženu do 1500????
(bezva stranky)
(Klara, 11. 1. 2010 18:02)jsou to opravdu dobry stranky,ja si preji chamíka a tata mi rekl,aby jsem se podivala na net a tyhle stranky mi dost pomohli
..
(karel, 13. 3. 2013 12:50)